НАЗАД
ВСЕ ПРО ДИТЯЧЕ ХАРЧУВАННЯ

ПЕРШИЙ ПРИКОРМ МАЛЮКА

Я однозначно за молочну кухню,
якщо вам настільки пощастило,
що вона є у вас в місті...
(Є. О. Комаровський, дитячий лікар,
лікар вищої категорії)

ДОКТОР КОМАРОВСЬКИЙ ПРО ДИТЯЧЕ ХАРЧУВАННЯ


Кожна мама краще за всіх знає потреби свого малюка. Але в питаннях переходу у «доросле життя», а саме першого прикорму, краще дослухатися до експертної думки педіатра, який спостерігає дитину. Згідно з рекомендаціями ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я), перший прикорм слід вводити в 6 місяців, за умови грудного вигодовування, а при штучному – в 4-5. Саме в цей період малятко починає потребувати додаткових джерел вітамінів і мікроелементів. Також малюк сам може дати вам підказки, які вказують на те, що він готовий пробувати «дорослу їжу»: він уже впевнено тримає голівку і сидить з підтримкою дорослого, подвоїв вагу при народженні, частіше звичайного прикладається до грудей і активно цікавиться вмістом вашої тарілки.

На сьогоднішній день, навіть при наявності величезного розмаїття схем і рекомендацій, немає універсального рецепта з чого починати перший прикорм. Тут слід виходити з особливостей конкретно вашої дитини, але є універсальні поради введення прикорму:
1. Перший прикорм вводити в денне годування;
2. Продукт вживати на початку годування і догодовувати грудним молоком (сумішшю);
3. Продукт повинен бути в подрібненому до стану кашоподібного пюре вигляді;
4. Новий продукт вводити протягом 5-7 днів (в цей період ретельно спостерігайте за реакцією дитини (апетит, стілець, температура тіла, настрій, висипання на шкірі), щоб при небажаній реакції виключити з дитячого меню);
5. Починати з 0,5-1 чайної ложки продукту, поступово збільшуючи до потрібної порції;
6. За 3 дня до очікуваного щеплення не вводити нові продукти, щоб при негативній реакції можна було визначити на що саме вона виникла;
7. При хворобі крихти зробіть більший акцент на грудному вигодовуванні;
8. Одночасно не починайте давати кілька нових продуктів;
9. З введенням прикорму додайте в раціон воду;
10. Сіль, цукор та інші спеції відкладіть до року;
11. Соки, тропічні фрукти, свіжі овочі, борошняні продукти - після року.

При виборі продуктів слід враховувати і те, що в їх складі не повинно бути: синтетичних барвників; консервантів; підсилювачів смаку і аромату; підсолоджувачів; антибіотиків; пальмової олії (стеарину); маргаринів і спредів; бавовняної і кунжутної олій; ГМО; гормональних препаратів; сировини з частинками важких металів, пестицидів, радіонуклідів. (Закон України «Про дитяче харчування», розділ 3 ст. 9 п. 6, 7). Погодьтеся, як мінімум, дивно давати дитині пюре з терміном придатності до двох років.

ВВЕДЕННЯ ПРИКОРМУ. (СХЕМА, УЛЮБЛЕНА БАГАТЬМА ПЕДІАТРАМИ І МАМАМИ):

1. Дитячий кефір;
2. Сир;
3. Безмолочні круп'яні каші;
4. Овочеві супи і пюре;
5. М'ясні (рибні) страви, яєчний жовток, масла.


Заснована на тому, що прикорм починається з молочних продуктів, причому першою починає їх активно пробувати мама, а до віку шести місяців підключається і дитина.
При виборі цієї схеми прикорму «дебютують» з дитячого кефіру, починаючи з чайної ложки і поступово доводячи до 150-200 мл. По досягненню потрібної порції таким же чином вводять сирок (6 місяців – 10-30 г., 7-9 місяців – 40 г., 9-12 місяців – 50 г.). Після кожного прикорму обов'язково догодовують малюка грудним молоком або сумішшю, і обов'язково стежать за реакцією на прикорм. В результаті до кінця шостого місяця має бути одне повноцінне годування, що складається з кефіру і сиру. Малюк практично не відчує різниці між коханою мамою і першою улюбленою і смачною їжею. Для несформованого стравоходу їжа виявиться давно знайомою, що допоможе уникнути таких неприємностей як коліки і налагодження стільця.

На сьомому місяці вводять безмолочну круп’яну кашу (рисова, вівсяна, гречана) з метою замінити ще одне годування (до 180 г. для 7-8 місяців, до 180-200 г. в 9-12 місяців).
За таким же принципом до восьмого місяця вводять овочеві супи і пюре, ретельно спостерігаючи стан крихти.
Ближче до дев'ятого місяця починають давати супи на м'ясному бульйоні, поступово додаючи терте м'ясо (60-70 г.).
На одинадцятому місяці можна давати на пробу супи на рибному бульйоні, рибу, жовток, рослинне і вершкове масла (до року норма становить 5-6 г.).
Якщо малюк погано набирає у вазі – краще почати з каш, якщо є схильність до закрепів, починаємо з овочевого пюре, якщо все в порядку, можемо починати з молочних продуктів.
Гіпоалергенними овочами вважаються: кабачок, цвітна капуста, броколі, гарбуз, ріпа. З чого почати вирішувати Вам, але починати з картопляного пюре однозначно не варто, так як воно містить стимулюючий алергічні реакції крохмаль.
Каші починають вводити з 5 г. (1 чайної ложки) і за 5-7 днів збільшують денний обсяг: до 150 г. для 6 місяців, до 180 г. для 7-8 місяців, до 180-200 г. в 9-12 місяців. Починати краще з безмолочних, що не містять глютен, каш на воді (рисова, вівсяна, гречана). Разом з кашами поступово можна ввести і вершкове масло (2-4 г. в день, до року норма становить 5-6 г.). Тут дуже важливо, щоб мова йшла саме про натуральний продукт з вершків (жирність – мінімум 82,5%).
М'ясне пюре дають, починаючи з 5 г., поступово збільшуючи обсяг до 30 г., 50 г. в 8-9 місяців і 60-70 г. в 9-12 місяців (для цього підійде м'ясо кролика, індички). Залежно від вікових особливостей змінюють і ступінь подрібнення пюре: кашоподібне пюре – з 6 місяців; дрібнозернисте пюре – з 7-8 місяців; крупнозернисте пюре – з 9-12 місяців; тефтелі на пару – з 11-12 місяців. Починаючи з 8-9 місяців, 1-2 рази на тиждень м'ясне блюдо можна замінити рибним (найкраще підходить м'ясо нежирних сортів морських риб: хек, минтай, тріска, морський окунь).
Жовток (стартувати найкраще з перепелиних яєць) в протертому вигляді рекомендують вводити з 7 місяців, починаючи з мінімальних доз і поступово доводячи його до 0,25-0,5 в день (змішують з грудним молоком або сумішшю, пізніше – з кашами та пюре).

Компоти, відвари, чаї з фруктів і ягід вводять в раціон ближче до року.
Вибираючи оптимальну схему харчування, татам і мамам необхідно враховувати, що прикорм малюка є основою правильного розвитку і виховання дитини, запорука його здоров'я. Потрібно пам'ятати, що перший прикорм – всього лише знайомство з «дорослою» їжею, але не повноцінне харчування, тому дотримуйте раціон, що відповідає віку, особливостям і смакам Вашої крихітки.